10
מרס 2012
השראת/זירוז לידה

הריון רגיל נמשך עד 37-40 שבועות (בהנחה שהמחזורים שלך היו סדירים ומתרחשים כל28-30 יום).אך ברוב המקרים הוא נמשך קצת יותר, לפעמים נשים  מגיעות גם לשבוע 42 ומעט יותר להיות ולכן תאריך הלידה הוא תאריך משוער בלבד.
השבועות האחרונים קשים ביותר, האישה כבר חסרת סבלנות, לא מוצאת את מקומה, אינה יכולה לישון טוב. בחודש תשיעי יש הרבה צירי בקרסטון איקס, שהם התכווצויות ריתמיות שלא יוצרות פתיחה, אך מאוד מורגשים. יש את הסביבה הקרובה שמתקשרים בדאגה ...נו? מתי?
לרוב הלידה מתחילה באופן טבעי, אבל לפעמים יש סיבה רפואית  להתחיל לידה באופן מלאכותי.
השראת לידה- הגוף עדיין לא הראה סימני לידה  והצוות הרפואי משתמש בתרופות שונות על מנת ליצור אותה.
זירוז לידה – יש סימני לידה אך הלידה מתקדמת לאט  מידי להבנתם של הרופאים.
מתי הרופאים מחליטים על השראת לידה?
הסיבה להשראת לידה  היא  בדרך כלל בעיה רפואית  שבעטיה  המשך ההיריון כרוך בסיכון לאם ולעובר כגון לחץ דם גבוה,סכרת ומחלות נוספות
לעיתים קרובות מבצעים השראת לידה מכיוון שחלפו שבועיים ויותר ממועד הלידה המשוער והלידה טרם התחילה . החשש הוא שאחרי 42 שבועות של היריון, השליה כבר לא מתפקדת כראוי והתינוק עלול לסבול ממצוקה.
אמצעים טבעיים להשראת /זירוז לידה.
אם יש צורך בהשראת לידה כדאי שתדעי שתוכלי לגרום ללידה להתחיל מעצמה בדרכים טבעיות , חלקם אפילו מענגות ,שיחסכו ממך התערבויות רפואיות.
קיום יחסי מין- אותה אנרגיה שהכניסה  את התינוק לרחם יכולה גם להוציא אותו, כדברי המיילדת מיי גסקין.
הפרוסטגלנדינים שבזרע מרכך את צוואר הרחם ומכין אותו לפתיחה. כל גירוי מיני  ובמיוחד אורגזמה , גורמים להפרשת אוקסטיטוצין – הורמון האהבה, אשר מעודד את התכווצויות הרחם ומכין אותו ללידה
שיטה זו טובה להשראת לידה כאשר האישה בשלה, אחרי שבוע ארבעים.
גירוי של הפטמות- גורם להפרשת אוקסיטוצין ועשוי לגרום להתחלת לידה. יעיל יותר אצל אישה שכבר ילדה. צריך לגרות את שתי הפטמות יחד במשך 45 דקות.
שמן נר הלילה- עוזר להבשלת צוואר הרחם, מהשבוע ה 36 להיריון ואילך את יכולה ליטול 3 כדורים של 500 מ"ג.
צמחי מרפא- תמצית של קוהוש שחור  ותמצית של קוהוש כחול. האינדיאנים  משתמשים בעשבים אלו כדי לזרז לידה מכיוון שהם מגרים את שריר הרחם. יש לקחת אותם מעורבבים בתמיסה של מים רותחים לנטרל את האלכוהול . להתחיל 10 טיפות כל חצי שעה עד 20 טיפות כל חצי שעה. ימנון גדול מדי גורם לכאב ראש, צמא ועוויתות.
שמן קיק- תנועת מעיים יכולה לגרום צירים. 4 כפות שמן קיק בחצי כוס של משקה ממותק. אחרי שעה עוד 2 כפות נוספות, תוך זמן קצר תתחיל פעולת מעיים, במידה ועדיין שום דבר לא קורה חזרי על התהליך שוב אחרי 6 שעות.
פעילות גופנית מתונה – הליכה , שחייה , יוגה  עלייה וירידה במדרגות, יכולות לגרות את הרחם להתכווץ.
רפלקסולוגיה- רפלקסולוגיה  טיפול הוליסטי הרואה את האדם כמכלול ומתייחס לחלק הפיזי , הנפשי והרוחני. עיסוי בכפות הרגליים שם משתקפים כל האיברים ובאמצעות טכניקות לחיצה ועיסוי, מעסים ולוחצים על האזורי השתקפות של בלוטת ההיפופיזה ועל אזור ההשתקפות של הרחם, על מנת להניע אותם, להזרים דם ואנרגיה למקום, וברוב המקרים יש הצלחה.
פן נוסף של הרפלקסולוגיה שהיא משפיעה בהיבט הנפשי, הטיפול מאוד מרגיע  ומכיל . הרבה  נשים נמצאות בחרדה עצומה לפני הלידה  ויש פעמים שאחרי טיפול רפלקסולוגי הן נרגעות ומתחילים סימני לידה שונים.
רפואה סינית טיפול בדיקור בנקודות  העוזרות בפתיחה והנעה, ברוב המקרים יש הצלחה.
עיסוי מטמורפי- עיסוי עדין מאוד שפועל על תדרים גבוהים. עיסוי מטמורפי היא טכניקת תרפיה וטיפול במגע שמיועדת בעיקר לנשים בהריון. . המילה מטמורפוזה – מקורה ביוונית ומשמעותה – שינוי צורה – כלומר השינוי הוא פנימי, התנהגותי ומהותי שמשפיע על כל מערך האישיות. בעקבות הטיפול נשים רבות מתחילות סימני לידה.
אמצעים רפואיים להשראת/זירוז לידה
אם האמצעיים הטבעיים לא מצליחים לגרם להתחלת הלידה, תתבצע השראת לידה באמצעיים רפואיים, בהוראת רופא ותחת השגחה רפואית.
סטריפינג- הפרדת קרומים של שק מי השפיר מדפנות רחם. פעולה זו גורמת לשחרור  פרוסטגלנדינים  שמרככים את צוואר הרחם ומביאים לידי פתיחה. פעולה זו יכולה להתבצע אף במרפאה  בביקורת שגרתית.
פרוסטגלנדינים-  ניתן  כשצוואר הרחם עדין ארוך ונוקשה.החדרת חומר בצורה של נר , ג'ל או טבליות, אל תוך הנרתיק קרוב לצוואר הרחם. P.G   -  מכילים תחליף סינטטי  לאותו הורמון הנמצא בנוזל הזרע של הגבר ומי השפיר של הרחם ותפקידו  לרכך את צוואר הרחם ולגרום להתחלה של פתיחה ומחיקה.
בלון- מחדירים לצוואר הרחם צינורית  אותה ממלאים במים. הלחץ גורם לפתיחה והתרחבות של  צוואר  הרחם וגורם לבלון להחליק החוצה דרך הנרתיק.
פיטוצין - חומר המדמה את הורמון האוקסיטוצין , ניתן  בעירוי דרך הוריד וגורם להתכווצויות חזקות של שריר הרחם. הפיטוצין גורם לצירים חזקים, תכופים וארוכים ,הצוות מבקש שהיולדת תשכב לצורך קבלתו. .  מבחינה רפואית הפיטוצין יוצר צירים יעילים אך מבחינת היולדת יש לפיטוצין לא מעט חסרונות: שלא כמו בהתקדמות צירים רגילה, הגוף לא מספיק להפיק די אנדורפינים (משכך הכאבים הטבעי של הגוף – דמוי מורפיום) ולכן היולדת מתקשה להתמודד עם כאבי הצירים הנגרמים מפיטוצין. גם התנועתיות המוגבלת של היולדת והעובדה שהצירים המופקים מפיטוצין עלולים להיות רצופים  ללא הפסקה ,במצב זה יש ירידה באספקת הדם לשליה ולעיתים אף ירידה בדופק העובר.
פקיעת קרומי השפיר : פעולה זו אינה נעשית לצורך השראת לידה אלא רק כשכבר יש פתיחה של צוואר הרחם. מכניסים מכשיר הדומה למסרגה לצוואר הרחם ומחוררים את קרומי השפיר. פקיעת מי השפיר עשויה לחזק את לחץ ראש העובר על צוואר הרחם ובכך לחזק את הצירים . פקיעת קרומי השפיר בשלב מתקדם של הלידה עשויה לסייע לקידום הלידה, אך בשל ההתקדמות המהירה יתכן מצב בו הגוף לא מפריש מספיק אנדורפינים והיולדת תתקשה להתמודד עם הצירים המתחזקים . פקיעה מוקדמת מדי של קרומי השפיר במהלך הלידה עלולה שלא לקדם את הלידה ובכך לחשוף את היולדת לכאב רב יותר ולצורך במשככי כאבים, אפשרות לזיהום ולצורך בהתערבויות רפואיות נוספות.
 
אני לא ממליצה על התערבות והתחלת תהליך הלידה ללא איתותים מוקדמים של הגוף. עם זאת, במיוחד במקרים בהם אנחנו עומדים לפני התערבות רפואית, אפשר וכדאי לשקול את אפשרויות השראת הלידה / הזירוז הטבעיות. כדאי לזכור שכאשר הגוף והעובר אינם מוכנים ללידה יהיה קשה להביאם לכך.

אני מאחלת לכם לידה טובה ובריאה

קראו עוד על: טיפול לזירוז לידה