דולה

הריון ולידה הן חוויות נשיות עמוקות. בחוויה זו נפגשת האשה עם העוצמות , רגשות ותחושות אדירות בתוכה.
עבור מרבית הזוגות , לידה היא היצירה הגדולה ביותר בחייהם ובסופה הם זוכים לקבל מתנה נפלאה, חיים חדשים, משפחה חדשה.
עבורי,זאת זכות גדולה להיות שם בשבילך,ללוות אותך בתהליך המרגש ולתמוך בך ללדת לפי רצונך והשקפת עולמך.

לתרום מניסיוני מארבעת הלידות הפרטיות שלי , מניסיוני כמטפלת רב תחומית המתמחה בהריון ולידה מזה שנים רבות.

וכדולה – מלווה ותומכת בלידה,כדי שחווית הלידה שלך תהיה מיטבית.

למה דולה?

לידה בכלל והלידה הראשונה בפרט ,היא אחד האירועים העוצמתיים בחיי האישה.זוהי חוויה של פעם בחיים. היא מכניסה אותך לעולם האמהות, חווית לידה טובה הינה חוויה מעצימה שנוטעת בך כוחות ואמונה, כי אם יכולתי לתת חיים באופן הזה (לאו דווקא הטבעי) אני חזקה ועצומה ויכולה להתמודד עם  חווית האמהות.

תמיכה בלידה אינה תחליף לעגלה "טובה" או לחדר יקר ומעוצב. חווית הלידה היא  חוויה מעצבת אשר תהיה חרוטה לשנים. את העגלה תחליפי אחרי חצי שנה ואחרי כמה שנים בכלל לא תזכרי של איזו חברה היא הייתה ואת החדר המעוצב תשני אחרי שנתיים שיתאים לצרכים משתנים. את חווית הלידה שלך לא תוכלי לשנות, בלידה הבאה תוכלי לעשות חוויה מתקנת, אבל סיפור הלידה שלך תמיד יישאר שם בזיכרון גם כשתהיי סבתא רבה.

דולה אינה פריבילגיה לנשים עשירות בלבד, דולה אינה תחליף לעגלה יקרה, דולה אינה תחליף לחדר מעוצב , דולה מלווה ותומכת בך ללדת לפי רצונך והשקפת עולמך, כדי שחווית הלידה שלך תהיה מיטבית.
הלידה היא אחד האירועים העוצמתיים בחיי האישה, אבן דרך בחיי המשפחה. סיפור הלידה  מלווה את המשפחה במשך החיים וזיכרון הלידה מהדהד בנו לאורך חיינו.

הליווי שלי

אני  מלווה אותך , את  בן/בת זוגך , את התינוק, את המשפחה, עוד לפני הלידה, במהלכה ואחריה.  
מטרתי היא  לתמוך בך ולדאוג   לרווחתך., הרגשית והפיזית:

 • לתמוך בך רגשית - באמצעות עידוד,חיבוק ,חיוך ,הכרה בתהליך המאתגר בו היא שרויה, הענקת בטחון- אני דמות קבועה ומקצועית מטעמך, המלווה אותך לפני הלידה ולאורך כל הלידה, עוזרת לכם בקבלת החלטות במהלך הלידה, מזכירה לכם לשאול את השאלות הנכונות את הצוות הרפואי.אשתדל להיות רגישה  ומתחשבת לצורך שלכם כזוג להיות לבד מדי פעם כדי שהאינטימיות תישמר.

הכלים בהם אני בוחרת להשתמש בלידה נגזרים מהתפתחות הלידה עצמה , מהצרכים שלך  ושל בן הזוג./בת זוג ומהרצונות שלכם. 

 

מה קורה בתהליך הליווי בלידה?

כבר במהלך ההיריון אני פוגשת אותך ואת בן / בת זוגך.
אני ממליצה לערוך את מפגש ההכרות כמה שיותר מוקדם בהריון, כדי לבנות את ההכרות שלנו ,ליצור אינטימיות, קירבה ובטחון.
כך, נוכל  להגיע לחדר לידה כצוות שהקשר בינינו יכול להיות גם ללא מילים.
פגישה בשלב מוקדם של ההיריון מבטיחה לכם שאשמור עבורכם את  המקום המיועד  בחודש בו את אמורה ללדת.

 פגישת יעוץ והיכרות

פגישת יעוץ והיכרות אינה מחייבת. זוהי פגישה במהלכה אני לומדת להכיר אתכם ואת ציפיותיכם מהלידה, ממני כדולה והאחד מהשני. בפגישה תוכלו להכיר אותי, את כישורי המקצועיים ואת האני מאמין שלי. המפגש הוא הזדמנות לשאול שאלות המעניינות אתכם וחשובות לכם, להתייעץ יחד לקראת קבלת החלטות מיטביות עבורכם.

מרגע שתחליטו לבחור בי כדולה שלכם, אהיה זמינה בטלפון לכל שאלה התייעצות או בקשה.

משך הפגישה כשעה.

פגישה שניה

במהלך פגישה זו אסביר לכם מה תפקידי בהריון, בלידה ואחריה. באילו אמצעים אני משתמשת בתמיכה בך, כיצד אני משלבת את בן/בת זוגך בתמיכה ובעזרה במהלך הלידה ועוד.

נחזור יחד על חלק מהנושאים שלמדתם  בקורס הכנה ללידה (במידה ולא השתתפתם בקורס נלמד אותם יחד). נתרגל תנועה נשימות  ודמיון מודרך. נבנה ביחד את משאלת הלידה שלכם, אמליץ בפניכם כיצד להתכונן לרגע הגדול, מבחינה גופנית ונפשית.

 משך הפגישה השניה כשעה וחצי.

פגישה רגשית

לקראת הלידה עולים פחדים וחרדות. במהלך פגישה זו ניתן להם הכרה. נעבד אותם באמצעים שונים:

BOT - תרפיה מוכוונת לידה

קונסטלציה משפחתית

HOLISTIC BIRTH - מסע הגיבורה, רשימת משאבים, מדיטציות שונות

פגישה זו מתקיימת בשבוע 38-39 ואורכת כשעה וחצי.

 

איזון אגן לקראת הלידה

איזון אגן הוא הליך של בדיקת מנח העובר ותיקונו במקרה הצורך.

 

הלידה  : ליד-ה'

זכרי גופך יודע ללדת, את יודעת ללדת.
עם תחילת הלידה אהיה איתכם בקשר טלפוני רציף עד הרגע שנחליט להיפגש
במהלך הלידה , אני אלווה אתכם מרגע הגיעכם אל בית חולים.
אתמוך בך -היולדת במהלך הצירים ואנחה אותך כיצד לקדם את הלידה , אהיה ערה לצרכים המשתנים ואשתדל למלא את רצונכם במידת האפשר.
בלידה טבעית או עד אשר אפשר לקבל אפידורל נעזר פתרונות שאינם רפואיים במידת הצורך, כמו החלפת תנוחות, תנועה, שימוש בכרית חום להקלת כאבי הצירים , דמיון מודרך, הומואופטיה ללידה, נשימות,שימוש במים להקלה על כאבי הצירים, עיסוי , רפלקסולוגיה ,טווינה, צעיף הריבוזו ועוד.

בלידה עם אפידורל יש לי תפקיד חשוב ביותר כי יש צורך לנהל את הלידה. יתרון גדול יש לאילחוש אפידורלי, את אינך חשה בכאב, אך הוא גם מרתק אותך למיטה ובכך הוא מגדיל את הסיכוי לעיכוב הלידה ולצורך התערבות ללידות מכשירניות. אני נמצאת איתך בחדר באופן רצוף ועושה הכל על מנת לצמצם את האפשרות לעיכוב בלידה, על ידי החלפת תנוחות , טלטולים , סיבובי רגל ואגן, נקודות לחיצה מעולם הרפלקסולוגיה והטווינא המניעים את האגן.מזכירה לך לדבר עם העובר שעובר את המסע בתעלת הלידה ולעזור לו על ידי דמיון מודרך.

אני עובדת בשיתוף פעולה עם בן/בת זוג (במידה והוא רוצה) תוך התחשבות בצרכיו ובאינטימיות שלכם כזוג. עבורי זאת זכות גדולה להיות שם ברגעים המופלאים והמרגשים ולתמוך בכם בכל החלטה שתיקחו, אשתדל לנסוך בכם תחושת בטחון בתהליך על מנת שחווית הלידה שלכם תהיה חיובית.

לאחר הלידה

גם לאחר הלידה, אהיה שם איתכם אעזור ואייעץ בנושא הנקה הראשונית במידת הצורך וכל שאלה שתעורר. אהיה רגישה לצורך שלכם להיות לבד ולקבל את הרך הנולד.

פגישה לאחר לידה

הפגישה תיערך בביתכם, נסגור מעגל מתחילת ההריון ועד הלידה על ידי עיבוד סיפור הלידה וכתיבתה. סיפור הלידה יכול להיות התחלה של אלבום לידה של התינוק ושלכם כהורים.

 

עדיין לא השתכנעת למה בעצם ללדת עם דולה?

אולי תרצי לדעת שמחקרים מוכיחים כי נוכחות של דולה, בנוסף למיילדת, עשויה לקצר את אורך הלידה, להפחית את השימוש במשככי כאבים, להגדיל את הסיכוי ללידה ללא התערבויות רפואיות, ההנקה טובה יותר, היחסים טובים יותר עם בן/בת הזוג.

 • לידות עם דולה היו קצרות יותר.
 • יולדות שנעזרו בדולה השתמשו פחות במשככי כאבים- בלידות עם דולה 60% פחות שימוש באפידורל.
 • יולדת שנעזרה בדולה בוצעו פחות חתך חיץ (אפיזיוטומיה)
 • בלידות עם דולה 40% פחות לידות מכשירניות (ואקום ומלקחיים)
 • בלידה עם דולה היו 50% פחות ניתוחים קיסריים.
 • בלידות עם דולה היה פחות שימוש במזרזי לידה.
 • נשים שילדו עם דולה הניקו לתקופות ארוכות יותר.
 • מצב התינוקות שנולדו בלידה עם דולה היה טוב יותר.
 • זוג שקיבל ליווי של דולה בזמן הלידה, הבעל היה פנוי יותר רגשית לתמוך בזוגתו בידיעה שיש איתו דולה אחראית ומקצועית שיודעת מה צריך לעשות ומתי. בעקבות כך יחסים טובים יותר עם בן הזוג.

 • IM2.jpg
 • IM3.jpg
 • IM4.jpg
 • IM5.jpg
 • IM6.jpg
 • IM7.jpg

 

למקורות בנושא מחקרים על נוכחות דולה בלידה:
"לחבק את האם" דר' מרשל קלאוס, דר' ג'ון קנל ופיליס קלאוס בהוצאת לייף סנטר
Listening to Mothers Reports and Surveys
, through the Childbirth Connection ; August 2008
Continuous Support for Women During Childbirth
, through the Childbirth Connection, August 2007
Cochrane Review on Effects of Continuous Labor Support , through the Childbirth Connection; July 2007
Caregiver Support for Women During Childbirth: Does the Presence of a Labor-Support Person Affect Maternal-Child Outcomes? American Family Physician, October 1.

 

גברים ודולה

גברים ודולהמזל טוב, אתה עומד להיות אבא! בוודאי אתה מתרגש מצפה ומייחל ליום הגדול ויחד עם זאת קיימים חששות התלבטויות ושאלות איך תהיה הלידה , איך אתה תתפקד במקום המאוד לא מוכר לך...
גבר לפני לידה ראשונה לא יכול לדעת איך הלידה תהיה, כמה זמן יצטרך להיות לבד, כמה כוחות יהיו לו.
הרבה פעמים הוא נפגש במצבים כאוטים של ריחות, רגשות , כאבים, קולות.....
אף אחד לא שואל איך אתה מתמודד עם הכאבים, לזוגתך כואב הרבה שעות ולעיתים אתה מרגיש חוסר אונים כי אין לך את הכלים המקצועיים לעזור לה.

גם אתה כגבר זקוק לליווי, אתה זקוק למנוחה, הפסקה, זקוק לעוד מישהו שיעזור.
כדולה רגישה ומקצועית, אהיה ערה למצב בו אתה נמצא ואשתדל לעזור לך להתחבר לתהליך הלידה שעוברת זוגתך כדי שתרגיש חלק בלתי נפרד ובכך תוכל לתרום יותר לתהליך ולהרגיש נתרם .

הידיעה שזוגתך אינה לבד ונמצאת בידיים טובות ,תאפשר לך לעשות הפסקה קלה לעישון, לטלפן, אולי לחטוף משהו לאכול ובעיקר לנשום עמוק , לנוח ולחזור עם כוחות מחודשים להיות עם זוגתך.

 

גברים ודולה

דולה, אמא או חברה - מה ההבדל?

מקצועיות וניסיון.
”אין כמו אימא" אימא היא במקרים רבים  הדמות  הכי קרובה ומשמעותית בחיים שלך. היא מכירה אותך,  יודעת בלי מילים  לקרוא אותך ,אוהבת אותך אהבת נפש.

אם שמלווה את ביתה בתהליך הלידה מזדהה איתה כאישה שמכירה את התהליך,חשה בבשרה את כאבי הצירים, ההזדהות היא כמעט מוחלטת, ולכן היא לעיתים עלולה להיות  משתקת. לזה נלווית  ההתרגשות מהציפייה להפוך להיות סבתא, ויש מקרים בהם קשה לאימהות לעשות את הניתוק הרגשי.
לא כל אימא יכולה להיות מלווה של הבת שלה. לא כל אימא יכולה להיות יעילה, להכיל את הכאבים ,את הקושי ולהיות שם עבורה.

ומה עם חברה טובה?...

חברה שלמדה שיאצו, יכולה לעזור  כל עוד הלידה זורמת ויחסית קלה, אך אם  חלילה התינוק נתקע באגן והלידה יותר איטית, אין לה את הכלים והידע איך לעזור לך.
דולה היא דמות מקצועית בעלת ניסיון רב בליווי לידות. דולה יכולה לקרוא מצבים, לקרוא אותך ויש לה את הכלים המקצועיים איך לעזור לך.

 • תמיכה רגשית - באמצעות עידוד,חיבוק ,חיוך ,הכרה בתהליך המאתגר בו היולדת שרויה, הענקת בטחון- דמות קבועה ומקצועית מטעם היולדת,המלווה אותה לפני הלידה ולאורך כל הלידה. עוזרת לזוג בקבלת החלטות במהלך הלידה, מזכירה להם לשאול את השאלות הנכונות את הצוות הרפואי. שמירה על אינטימיות של הזוג.


אני מאחלת לכם לידה טובה ומעצימה ומזמינה אתכם להתקשר או לכתוב: 054-6445405 או במייל yehuditheiman@gmail,com